Komenda Miejska Policji w Żorach

Aktualności

Polecamy

Pokrzywdzeni
Stop seksturystyce
Report racism
Nie reagujesz akceptujesz
Stop agresji drogowej
Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie
Śląska drogówka

Ruch drogowy

 1. Na polskich drogach jest bezpieczniej!

  Mniej wypadków, więcej bezpieczeństwa. Tak można podsumować efekty wprowadzenia nowych przepisów, dzięki którym kierowcy, którzy przekroczoną dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym tracą prawo jazdy na 3 miesiące. W pierwszych czterech miesiącach obowiązywania nowej ustawy doszło do mniejszej liczby wypadków, a na drogach zginęło mniej osób niż w tym samym okresie w 2014 roku.

 2. Wypadek z udziałem autokaru

  Kilkudziesięciu rannych i jedna ofiara śmiertelna - to bilans wczorajszego zdarzenia drogowego, do którego doszło przy ulicy Okrężnej. Poszkodowani w wypadku to młodzież szkolna podróżująca autokarem, jaki w wyniku zderzenia z innym pojazdem uderzył w przydrożną latarnię. Na szczęście dramatyczny scenariusz to tylko jeden z punktów realizowanego w Żorach projektu „Zarządzanie kryzysowe w europejskiej praktyce".

 3. Plenerowe spotkania z drogówką

  Pokazowe lekcje bezpieczeństwa w plenerze, dla najmłodszych mieszkańców Żor, przygotowali dzisiaj policjanci z żorskiej drogówki. Mundurowi spotkali się z przedszkolakami na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Parku Cegielnia, gdzie razem z maluchami ćwiczyli prawidłowe zachowania obowiązujące w ruchu ulicznym. W nietypowym spotkaniu "pod chmurką" wzięło udział kilkadziesiąt dzieci.

 4. Jak przewozić najmłodszych?

  Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, do szkół i przedszkoli wróciły dzieci. Często, na czas dojazdu do placówki szkolnej, są one pasażerami samochodów. Rodzice i opiekunowie nie zawsze jednak wiedzą jak przewozić dzieci, aby zapewnić im bezpieczeństwo i nie łamać przepisów.

 5. Surowsze kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców

  Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h oraz przestępstwo prowadzenia pojazdu po utracie uprawnień to tylko niektóre ze zmian, które zaczną obowiązywać w najbliższy poniedziałek. Nowa ustawa składa się z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury i Rozwoju, które zostały omówione na specjalnym briefingu zorganizowanym przez MSW.

 6. „Widoczny – bezpieczny”

  W ostatnich dniach na śląskich drogach doszło do kolejnych dwóch tragicznych zdarzeń drogowych z udziałem najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych. W tych zdarzeniach osoby zostały potrącone na oznakowanych przejściach dla pieszych. Wniosek nasuwa się jeden - przejście dla pieszych nie stanowi samo w sobie miejsca, gdzie pieszy może czuć się bezpiecznie.

 7. Pościg za pijanym kierowcą

  Policjanci z żorskiej drogówki zatrzymali w bezpośrednim pościgu pijanego kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna najpierw uciekał samochodem, a potem pieszo. Kiedy wpadł w ręce mundurowych, okazało się, że nie ma prawa jazdy.

 8. Drogówka Seniorom

  O zachowanie bezpiecznych postaw w ruchu drogowym apelowali wczoraj do osób starszych policjanci z żorskiej drogówki. Spotkanie zorganizowane w ramach obchodów lokalnego "Dnia Seniora" było także okazją do wręczenia uczestnikom poradników, które powstały w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach we współpracy ze Stowarzyszeniem "Bezpieczne Miasto".

 9. Międzynarodowo na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Podinsp. Agata Głowacka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach wzięła udział w warsztatach szkoleniowych zorganizowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Trzydniowym zajęciom, które odbyły się w Łomży, oprócz wykładów, towarzyszyła wymiana doświadczeń w zakresie innowacyjnych rozwiązań dotyczących poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 10. Obowiązkowe odblaski dla pieszych

  Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.