Wiadomości

9-latka wjechała hulajnogą przed nadjeżdżający samochód

Data publikacji 06.02.2024

Brak uwagi i szczególnej ostrożności doprowadziły do groźnego zdarzenia drogowego z udziałem hulajnogi i samochodu osobowego. Dziewięciolatka bez spojrzenia na drogę wjechała na przejście dla pieszych, wprost pod nadjeżdżający samochód... Na szczęście dziewczynce nic się nie stało.

Dzisiaj około godziny 11:30 dyżurny żorskiej Policji został powiadomiony o potrąceniu dziecka na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ulicy Folwareckiej.

Patrol ruchu drogowego zabezpieczył miejsce zdarzenia. Na podstawie relacji uczestników i świadków zdarzenia ustalił, jak doszło do potrącenia. Dziewięciolatka jechała chodnikiem na hulajnodze od miejskiego targowiska w kierunku Parku Cegielnia. Kiedy znalazła się na wysokości przejścia dla pieszych przy hali sportowej, bez spojrzenia na jezdnię wjechała wprost pod nadjeżdżający samochód marki Fiat Panda.

Niska prędkość samochodu i czujność kierowcy sprawiła, że uderzona przez samochód dziewięciolatka wyszła z tego bez większych obrażeń. Dziewczynką zaopiekowała się jej mama, a wykroczeniem zajmie się sąd.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to wspólna relacja wszystkich użytkowników dróg. Przypominamy, że przejście dla pieszych nie służy do przejeżdżania, a do przekraczania. Każdorazowo użytkownik rowerów lub innych urządzeń powinien z nich zejść, upewnić się, czy może wejść na przejście, a dopiero wtedy, kiedy jest bezpieczna możliwość skorzystać z tego przejścia. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

Ponadto pieszym zabrania się:

  1. wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, a także spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  2. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  4. przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  5. chodzenia po torowisku;
  6. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  7. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  8. korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zachęcamy również do zapoznania się z opracowaniem Śląskiej Policji i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji dotyczącym bezpieczeństwa miłośników hulajnóg.

Ładowanie odtwarzacza...

Pliki do pobrania

  • 9.35 KB
    Opis animacji.
Powrót na górę strony