Wiadomości

Plagiat? Nie, dziękuję!

Data publikacji 26.04.2016

Przypadający na dzień dzisiejszy, Światowy Dzień Własności Intelektualnej, obchodzony jest na całym świecie od lat 15. Ustanowiony został przez Światową Organizację Własności Intelektualnej na pamiątkę wejścia w życie Traktatu WIPO o prawie autorskim. Z tej okazji policjanci przypominają o konieczności poszanowania praw własności intelektualnej innych osób i ostrzegają, że za ich naruszenie grozi odpowiedzialność karna.

Osoba, która przywłaszcza sobie autorstwo cudzego utworu może zostać ukarana karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Do 2 lat natomiast grozi tym, którzy bez zgody autora decydują się na rozpowszechnianie jego dzieła. Jeśli przy tym uzyskują majątkową korzyść kara może wzrosnąć o rok.

Naruszający prawa autorskie mogą zostać także pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej, a sąd może nakazać im zaniechania naruszeń, usunięcia ich skutków, naprawienia szkody, wydania uzyskanych korzyści, czy zamieszczenia w prasie odpowiedniej treści oświadczenia.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych uznaje, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, a nieograniczone prawo do korzystania z utworu należy się jedynie jego twórcy. W otwartym katalogu wymienia w szczgólności utwory: literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe; plastyczne; fotograficzne; lutnicze; wzornictwa przemysłowego; architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne; muzyczne i słowno-muzyczne; sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne oraz audiowizualne.

Leganie można korzystać natomiast z tzw. publicznej domeny – stanowiącej zbiór utworów, które z różnych względów nie są objęte majątkowymi prawami autorskimi. Można w niej odnaleźć dzieła, które nigdy nie zostały objęte ochroną wynikającą z majątkowych praw autorskich do utworów oraz te utwory co do których majątkowe prawa autorskie wygasły na skutek znacznego upływu czasu.

Inny legalny sposób na korzystanie z cudzych dzieł to dozwolony użytek, który daje nam możliwość korzystania z chronionego takimi prawami utworu bez konieczności uzyskiwania zgody podmiotu uprawnionego. Dozwolony użytek osobisty umożliwia osobom fizycznym, korzystanie z rozpowszechnionych utworów w zakresie własnego użytku osobistego. Natomiast dozwolony użytek publiczny uprawnia do korzystania z dzieł ze względu na ważny interes publiczny, czy potrzeby kulturalno-oświatowe.

Więcej na stronie Legalna Kultura

 

Powrót na górę strony