Wiadomości

Akcja antydopalaczowa trwa

Data publikacji 07.11.2015

Zagrożenie dopalaczami wciąż jest aktualne. Choć liczba zatruć spadła – w porównaniu ze statystykami z lipca i sierpnia – to niezmiennie chcemy ostrzegać przed skutkami zażywania tych niezwykle groźnych substancji. Dlatego we współpracy z katowickim oddziałem Telewizji Polskiej przygotowano film, który jest już wyświetlany na antenie, a wkrótce trafi do szkół. W premierowym pokazie materiału wzięli udział wojewoda śląski Piotr Litwa i insp. Roman Rabsztyn - wiceszef śląskiej policji.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją 6-minutowego filmu, który zrealizowała Telewizja Polska z inicjatywy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W materiale występują ratownicy medyczni, lekarze, policjanci, rodzice osób uzależnionych oraz młodzi ludzie, którzy brali dopalacze. Wszyscy zgodnie przestrzegają przed konsekwencjami brania dopalaczy i apelują: nie wiesz, nie wierz, nie bierz.

Przygotowanie filmu było jednym z elementów akcji edukacyjnej, która konsekwentnie prowadzona jest przez przedstawicieli administracji i służb. Dlatego po emisji filmu aktualną sytuację w województwie śląskim omówili: wojewoda śląski Piotr Litwa, śląski kurator oświaty Stanisław Faber, zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Roman Rabsztyn oraz dyrektor wojewódzkiego pogotowia ratunkowego Artur Borowicz.

Niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą dopalacze, to temat stale aktualny. Wydarzenia z lipca tego roku kazały nam zastanowić się ponownie, jak wszystkie służby i inspekcje powinny zadziałać , by skutecznie ostrzegać przed tymi zagrożeniami – mówił wojewoda Piotr Litwa. Odnosząc się do statystyk podkreślał, że problem jest niesłychanie ważny, wymaga zdecydowanych i szeroko zakrojonych działań.

Film stanowi doskonałe uzupełnienie działań prowadzonych w szkołach województwa śląskiego, a także jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami, tak aby wszyscy mieli świadomość zagrożenia, jakim są dopalacze – ocenił po projekcji kurator Stanisław Faber.

Komendant Roman Rabsztyn mówił o trzech obszarach działań policji – zapobieganiu, dzięki akcjom edukacyjnym prowadzonym  m.in. ze Śląskim Kuratorium Oświaty, kontroli punktów sprzedaży – wraz z pracownikami Sanepidu sprawdzono już ponad 1100 punktów, oraz działaniach operacyjnych. Dostosowaliśmy strukturę do zagrożeń – podkreślał komendant Rabsztyn – W strukturze śląskiej policji powstały wydziały zajmujące się wyłącznie przestępczością narkotykową oraz cyberprzestępczością, ponieważ spora część dopalaczy sprzedawana jest w internecie. Od początku tego roku śląscy policjanci przejęli ponad 20 kilogramów dopalaczy.

Dyrektor WPR Artur Borowicz opowiadał o tym, jak latem wyglądały wyjazdy ratowników do osób pod wpływem dopalaczy. W lipcu tego roku kilkadziesiąt wyjazdów dziennie dotyczyło pacjentów, których życie było zagrożone. Do tej pory nie mieliśmy z czymś takim do czynienia – podkreślał. Wskazywał, że dzięki współpracy wszystkich służb, sytuację udało się opanować.

Oprócz ponad 6-minutowego filmu powstaną 30-sekundowe spoty. Film będzie prezentowany na antenie Telewizji Polskiej oraz w internecie.


Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki.

Zobacz galerię zdjęć.

Powrót na górę strony